Every pain avoided but in certain circumstances and owing to the claims of duty or the obligations of business it will frequently occur that pleasures have to be repudiated and annoyances accepted selection he rejects pleasures to secure.
Holowanie to ciągnięcie pojazdu mogącego się w normalnych warunkach poruszać samodzielnie za pomocą umieszczonego na nim silnika.
1.Warunki, przy których może odbywać się holowanie
1.1. Dopuszczalne prędkości podczas holowania:
do 30 km/h na obszarze zabudowanym,
do 60 km/h poza obszarem zabudowanym.
1.2. Rodzaj połączenia pojazdów i odległość między nimi:
połączenie sztywne (np. drąg holowniczy) o długości nie większej niż 3m. (rys. 57),
połączenie giętkie (np. linka holownicza) zapewniające odległość między pojazdami od 4 do 6 m (rys. 58)
1.3. Sposób połączenia pojazdów:
wykluczający odczepienie się w czasie jazdy,
z wyjątkiem motocykla, które powinno być połączeniem giętkim i łatwo rozłączalne np. w razie upadku (rys. 59).
1.4. Odpowiednie oznakowanie pojazdów i połączenia podczas holowania:
pojazd holujący ma włączone światła mijania, również w okresie dostatecznej widoczności,
pojazd holowany z wyjątkiem motocykla jest oznakowany z tyłu po lewej stronie ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne; zamiast oznaczenia trójkątem odblaskowym pojazd holowany może wysyłać żółte sygnały błyskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu,
połączenie powinno być oznakowane na przemian pasami białymi i czerwonymi albo zaopatrzone w chorągiewkę barwy żółtej lub czerwonej.
1.5. W pojeździe holowanym znajduje się kierujący mający uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim (np. holowanie dźwigiem, specjalną podstawką w postaci wózka lub przyczepy jednoosiowej).
Bardzo ważne jest, aby przed holowaniem zostały ustalone sygnały porozumiewawcze; dźwiękowe, świetlne itp., za pomocą których kierujący pojazdem holowanym będzie mógł się porozumieć z kierującym pojazdem holującym, gdyby dochodziło do groźnej sytuacji na drodze lub gdyby pojazd zachowywał się nietypowo.
2.Zakazy związane z holowaniem
Zabrania się holowania:
więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego,
pojazdu z przyczepą,
pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub niesprawnych hamulcach, chyba że sposób holowania wyklucza potrzebę ich użycia,
na połączeniu giętkim pojazdu, który ma sprawny tylko jeden układ hamulcowy,
pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,
na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych.
3. Dodatkowy warunek przy holowaniu pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym lub z niesprawnymi hamulcami
Rzeczywista masa całkowita pojazdu holowanego nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu holującego.